Svetovalna služba

ŠOLSKA SVETOVALNA SLUŽBAslika govorilneA�

Šolska svetovalna delavka se s svetovalnim odnosom do udeležencev, staršev in učiteljev vključuje v procese dogovarjanja, sodelovanja, povezovanja in pobude.

Vsakodnevno sodeluje z učitelji in vodstvom šole pri načrtovanju, spremljanju in evalvaciji razvoja šole ter pri opravljanju vzgojno – izobraževalnega dela. Pri svojem delu pa sodeluje tudi z zunanjimi institucijami (Center za socialno delo, Zavod za šolstvo).

PODROČJA DELA ŠOLSKE SVETOVALNE SLUŽBE:

• Z otroki in starši se svetovalna delavka prvič sreča ob vpisu v 1. razred in nato spremlja njihovo vključitev v delo in življenje na šoli.
  • Pomoč nudi tako udeležencem kot staršem, ki v procesu vzgoje in izobraževanja naletijo na kakršnekoli težave ali dileme.
  • Vodi proces odkrivanja, evidentiranja in identifikacije nadarjenih učencev.
  • Sodeluje pri koordinaciji dela z učenci s posebnimi potrebami.
  • Z učenci se srečuje v okviru karierne orientacije ter jim ob koncu osnovne šole svetuje pri izbiri srednje šole.
  • Svetuje učencem pri razreševanju različnih težav povezanih z lastnim razvojem, učenjem, odnosi s starši, učitelji, vrstniki.
  • Svetuje učiteljem pri razreševanju različne učno-vzgojne problematike povezane z delom, načrtovanjem učnega procesa in razreševanjem konfliktnih situacij.
  • Izvaja individualne in skupinske ure učne pomoči za učence s posebnimi potrebami ter sodeluje z zunanjimi strokovnimi delavci.
  • Spremlja in analizira učni uspeh ter vzgojno problematiko.
  • Sodeluje in vodi projekte (Uvajanje mediacije, sorazredništvo …).
  • Nudi pomoč pri organizaciji izobraževanja pedagoških delavcev.
  • S svojim delom si prizadeva za dvig psiho-socialne klime v šoli.

UČENEC/UČENKA,

v življenju vsi večkrat naletimo na težave, smo v dvomih ali žalostni, potrebujemo nasvet ali samo toplo besedo. Veliko svojega časa preživiš v šoli, zato je dobro da veš, da lahko v takšnih trenutkih na šoli poišče osebo, ki ti bo poskušala pomagati. To je lahko najljubši učitelj, razrednik, vsekakor pa je to tudi svetovalna delavka.

Nanjo se lahko obrneš:

• kadar ugotoviš, da ti učenje povzroča težave, dobivaš slabe ocene,
  • ko si s kom v konfliktu,
  • ko iščeš informacije o poklicih in srednjih šolah, štipendijah,
  • ko se odločaš o izbirnih predmetih,
  • ko imaš težave doma.

Šolsko svetovalno delo na naši šoli opravlja pedagoginja Nadja Domjanić Curk vsak dan v času med 7. in 14. uro. Poiščete jo lahko v pisarni v 1. nadstropju šole ali pokličete na tel. št.: (02) 741-63-54.